Bitcoin należy już do czołówki globalnego systemu finansowego, a wydarzenia w Ukrainie grają na jego korzyść.
Najważniejsza kryptowaluta na rynku zdołała uplasować się powyżej rosyjskiego rubla w światowym rankingu walut o największej kapitalizacji, po głośnym upadku rosyjskiego rubla do minimów nienotowanych w ostatnich 30 latach.
Bitcoin przerósł dziś kapitalizacją rosyjskiego rubla, meksykańskie peso i tajskiego bahta.
Wraz z tym wzrostem Bitcoin wchodzi do pierwszej 15. najcenniejszych walut, wyprzedzając takie kraje jak Arabia Saudyjska, Izrael i Szwecja.
Kolejnym rywalem do pokonania jest frank szwajcarski z przybliżoną kapitalizacją 29 milionów BTC. Biorąc pod uwagę, że obecnie w obiegu jest około 19 milionów BTC, wzrost o 50% ceny Bitcoina (do ponad $60,000) dałby mu możliwość zdobycia kolejnego podium na globalnej drabinie.
Jeśli porównać Bitcoin do kapitalizacji rynkowej największych światowych firm i towarów, kryptowaluta przewyższyła już całą kapitalizację rynkową całego palladu na świecie. Jest to dziewiąty najcenniejszy zasób na świecie, wyprzedzając Meta (Facebook), Berkshire Hathaway, Visa, Mastercard, JP Morgan Chase i największy na świecie fundusz ETF: SPDR S&P 500 ETF Trust.
Ponad Bitcoinem znajduje się producent samochodów elektrycznych Tesla – który, nawiasem mówiąc, zainwestował duże kwoty pieniędzy w BTC – a następnie srebro jako towar do pokonania z kapitalizacją powyżej 1,3 biliona dolarów.
Dla ciekawskich, w tej chwili cały rynek kryptowalut zajmuje piąte miejsce na liście z łączną wartością 1,9 biliona dolarów. Złoto jest niekwestionowanym królem z kapitalizacją 12,1 biliona dolarów.
Jak wojna między Rosją a Ukrainą wpływa na Bitcoin
Ukraiński rząd ujawnił adres Bitcoin, aby natychmiast otrzymywać darowizny i bez niebezpieczeństwa potencjalnej cenzury. Według szacunków, w samych kryptowalutach Ukraina otrzymała 30 milionów dolarów na finansowanie wojny.
Ale tak jak na tym skorzystała Ukraina, istnieje również możliwość, że zrobi to Rosja, a sam ukraiński rząd wezwał do cenzury rosyjskich portfeli użytkowników jako środek nacisku.
Bitcoin jest neutralny, a handel Bitcoinami znacznie wzrósł wśród Rosjan, którzy zabezpieczają się przed dewaluacją własnej waluty.