W czwartek HSBC i IBM ogłosiły pomyślny test zaawansowanego rozliczenia tokena i portfela cyfrowego między dwoma cyfrowymi walutami banku centralnego, czyli CBDC, w środowisku chmury. Eksperyment składał się z transakcji między CBDC, eBondami i forex. IBM Hyperledger Fabric i dostawca technologii korporacyjnej R3 Corda służyły jako podstawa rozproszonej księgi głównej ułatwiającej transakcje.
Projekt był nadzorowany przez bank centralny Banque de France w ramach serii projektów transzowych mających na celu wdrożenie cyfrowego EURO. Wcześniej francuskie i szwajcarskie banki centralne informowały o pozytywnych wynikach pilotażowego uruchomienia cyfrowego franka szwajcarskiego i euro. Niemniej jednak obie instytucje finansowe wydały ostrzeżenie w tej sprawie, powołując się na obawy regulacyjne.
Mark Williamson, dyrektor zarządzający GFX eRisk, partnerstwa i propozycje w HSBC, powiedział:
“Interoperacyjność między różnymi rozproszonymi księgami i technologiami była kluczem do zademonstrowania, jak zaoszczędzić czas, zmniejszyć ryzyko rynkowe i poprawić bezpieczeństwo transakcji między bankami centralnymi, bankami komercyjnymi, a na czas naszymi klientami na całym świecie.”
Likhit Wagle, dyrektor generalny ds. globalnych rynków bankowych i finansowych w IBM, dodał:
“W miarę jak banki centralne na całym świecie zaczynają badać potencjał CBDC w zakresie zwiększenia przejrzystości i bezpieczeństwa transakcji finansowych, inicjatywa ta zapewnia kompleksową mapę drogową.”
Na całym świecie CBDC zyskują na popularności, częściowo ze względu na ich użyteczność jako środka do zwalczania wzrostów stabilnych monet, które dla niektórych stanowią zagrożenie dla systemu finansowego.
Tylko w tym miesiącu badanie projektu Atom CBDC przeprowadzone przez australijski Bank Rezerw wykazało liczne korzyści. Mniej więcej w tym samym czasie bank centralny Kazachstanu poinformował o pozytywnych wynikach pilotażowego projektu CBDC. Wschodniokaraibskie CBDC rozszerzyło się na dwa inne kraje, a Rosja priorytetowo traktuje rozwój cyfrowego rubla.