Bank centralny Indonezji jest gotów wydać cyfrową formę swojej waluty krajowej jako sposób „walki” z prywatnymi zasobami cyfrowymi. Instytucja finansowa uważa, że CBDC byłoby bardziej „wiarygodne” niż bitcoin lub altcoiny.
Bank Indonesia (BI) – bank centralny tego kraju – ujawnił zamiar wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) na początku tego roku. W maju gubernator Perry Warjiyo zapewnił, że jest w drodze, nie ujawniając konkretnej daty premiery.
Wtedy BI zauważył, że podczas pandemii COVID-19 miejscowi przeszli z płatności gotówkowych na płatności cyfrowe. Jako taka, CBDC monitorowana i kontrolowana przez władze byłaby najlepszą opcją dla tej transformacji monetarnej, zaopiniowała instytucja.
Według niedawnych relacji Bloomberga, Bank Indonesia ma teraz kolejny powód, aby wydać cyfrową rupię: „walczyć” z kryptowalutami, które mają znaczący wpływ na krajową sieć finansową. Juda Agung – zastępca gubernatora w banku – dodał, że CBDC jest bardziej niezawodną opcją niż bitcoin, Ether i reszta prywatnych zasobów cyfrowych:
„CBDC byłoby jednym z narzędzi do walki z kryptowalutami. Zakładamy, że ludzie uznaliby CBDC za bardziej wiarygodne niż krypto. CBDC byłoby częścią wysiłków zmierzających do rozwiązania problemu wykorzystania kryptowalut w transakcjach finansowych”.
W międzyczasie rząd Indonezji zamierza stworzyć dedykowaną giełdę aktywów cyfrowych do końca 2021 roku, ponieważ kraj ma ponad 7 milionów inwestorów kryptowalutowych, a wartość transakcji przekroczyła 30 miliardów dolarów. Dla porównania, w 2020 roku w przestrzeń krypto zainwestowało prawie dwa razy mniej obywateli Indonezji.